Anahtar Kelimeleri Kendi Reklam Gruplarına Taşıyın

 

Arama motoru pazarlamasının, yani Google AdWords reklamlarının en güçlü yönlerinden bir tanesi tüketiciler ürününüz ya da hizmetiniz ile ilgili arama yaparken onları hedefleyebiliyor olmanız. Tüketiciler aramalarının hedefini değiştirirken sizler de Google reklam metinlerinizi ona göre değiştirebiliyorsunuz.

 

Google reklamları almak aslında sokak afişleri asmaya benzer, katılır mısınız? Tüketicinin bir caddeden aşağı yürüdüğünü hayal edin: Susadığında ona meşrubat reklamı gösterebilir, acıktığında kebapçı restoranınıza yönlendirebilir, alışveriş yapmak istediğinde ise en güncel kot pantolon indirimlerini sunabilirsiniz. Google reklamlarının başarısının temelinde aslında bu basit mantık yatıyor. Tüketiciler aktif olarak ürününüzü veya hizmetinizi arıyor ve sizin de reklam metninizi uyumlaştırarak bu özellikten avantaj sağlamanız gerekiyor.

 


Nihai Sonucunuz Çoğu Zaman Başlangıç Noktanızdan Çok Farklıdır

 

En başta inşa ettiğiniz AdWords kampanyanız ilk etapta optimize olmaktan çok uzaktır. CTR oranları, maliyetler, tıklamalar ve dönüşümler başta olmak üzere anahtar kelime verileri elinize geçmeye başladıkça Google reklamlarınızda var olan kampanyalarınızı ve kampanya metinlerinizi geliştirmek adına kararlar vermek durumunda kalırsınız.

 

Reklam grubu başına tek anahtar kelime yaklaşımını benimsemediğiniz sürece aynı reklam grubuna farklı anahtar kelimeler serpiştirmeniz önemlidir. Anahtar kelimelerinizi başka gruplar arasında dağıtmanız ve çeşitlendirmeniz Google reklamları açısından sahip olabileceğiniz en büyük rekabet avantajlarından bir tanesidir. Bu reklam gruplarına spesifik reklam metinleri yazmak ise rakiplerinizin arasından bir adım daha sıyrılmanıza yol açar. Bir anahtar kelime ne kadar önemsizse rakiplerinizin Dynamic Keyword Insertion isimli otomatik başlık üretici aracı kullanıyor olma ihtimalleri o kadar fazla. Başka bir deyişle hepiniz aynı başlığa sahipsiniz. Daha spesifik bir reklam metni yazdığınız anda kendinizi farkettirmeye başlarsınız.

 


Var Olan Anahtar Kelime Listenizi Genişletin

 

Anahtar kelime dağarcığınızı genişletmenizin aslında çok kolay iki yolu var: Long-tail anahtar kelimeler ve short-tail anahtar kelimeler.

 

Long-tail dediğimiz zaman var olan kelimelerinize alternatif ifadeler eklemekten bahsediyoruz. Çoğu reklamcının doğal olarak AdWords sürecine girdikten sonra kafasına takılan ilk soru, “Google reklamları ne kadar kazandırıyor?” oluyor. Hemen bu soruyu cevaplayabilirim: Bu yöntemle hem reklamlarınızı daha iyi hedefleyebilir, hem teklif operasyonlarınızda daha derine inebilir, hem de ROI’nizi (Return-on-Investment) artırabilirsiniz.

 

Hemen ardından bunu bir örnekle pekiştireyim: “Nike erkek ayakkabılar” yerine “En iyi Nike erkek ayakkabılar”.

 

Short-tail anahtar kelimelerde ise bir anahtar kelimeye ekstra ifadeler, ekler ya da sıfatlar eklemek yerine onları daha spesifik ve daha özelleştirilmiş hale getiriyorsunuz. Başka bir deyişle onları “azaltarak” aranmasını artırıyorsunuz demek mümkün.

 

Yine hemen örneklendirecek olursak: “Nike erkek ayakkabılar” yerine “Nike ayakkabılar”. İşte bu kadar basit!

 

Tabii buradaki anahtar kelime dengesini de çok iyi kurmanız gerekiyor. Google reklam verme söz konusu olduğunda her durumda ve alanda “Nike ayakkabılar” yerine “Nike” ya da “Ayakkabılar” gibi anahtar kelimeler seçmenize gerek olmayabilir. Bu durum uyguladığınız kampanyaya ve tabii ki söz konusu anahtar kelimeye göre değişkenlik gösterebilir.

 


Anahtar Kelime Performansınızı Artırmak İçin Reklamlarınızı Test Edin.

 

Google reklamı vermek konusunda benim gözümde yapılan en büyük hata bence reklamların ve reklam metinlerinin test edilmeden ya da ayrıştırılmadan yayına alınıyor olması. Her ne kadar bunu ayda birkaç kere yapmak göz korkutucu ve uğraştırıcı olsa da, en azından ayda bir kere bile olsa Google reklamlarınızı teste sokmak sizin için faydalı olacaktır.